iHerb GIK440

Рецепти

Тиквички с рикота

Плодова торта

Баница със сирене

Ягодово смути

Яйчено руло с тиквички

Форум за Зоната > Ориентиране

Здравей Тони!
:)

Като се замисля това е най - добрия съвет, който може да се даде!Благодаря ти!Просто се опитва да спазвам нещата точно, за да има ефект и съм от скоро в "Зоната".Много неща не са ми ясни.Кое как , какво и колко :)Много обичам слънчогледови семки.Никога не съм опитвала кълнове и никога не съм и правила от каквото и да било.

Говори се за определяне на порциите " на око", което ми е много не ясно.Представата , която имам за това е само от видеото с Д- р Папазова.Прочела съм и книгата "Зоната" на Бари Сиърс и "Ние и Зоната" на Д-р Папазова.Р. Калейчева и А.Куруиванова.Както и разглеждам в Някакъв сайт на английски за "Зоната"

Тони, ти от колко време се храниш в "Зоната" ?Как се ориентираш Кое кога и колко да ядеш?Можеш ли да споделиш един твой ден как минава в зоната.Виждам че имаш опит! :)

Приятен и успешен!

Блягодаря!

Приятен и успешен ден

07/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Здравей,Тони благодаря за оточнинието,че трябва да меря вече покълналите семена,не бях на ясно кое е по-правилно и лесно,но не ми е проблем и всяка вечер да насисвам по-някакъв вид и така да ги редувам всеки ден различни кълнаве,но ако смитянето е по-правилно при готови кълнове ще се уча да се справям така.Мислех,че като меря на сухо и накисвам ще ми е по-лесно.За лененото семе то ми се получи по-лесно-вече е напукано и кловците белеят-от тая соя която чак днес започна да дава признаци,че маже и покълне,пшеницата и тя е добре покълнала.Няма да се отказвам ще се науча да се справям с тия пусти семки.И аз като Сани съм любопитна,ако не е нахално да разбера подробности относно твоя живот в Зоната-откога си в нея,как се запали,откъде черпиш всичката информация,излизаш ли от нея и колко често.Накрая да питам дали е добре да пробвам такава закуска дали е зонална:
1 яйце-1ПБ
1суп.лъж. тиквено брашно-1ПБ+1/4ВБ
1суп.лъж.царевично брашно-1ВБ
90гр.ябълка настъргана за пълнеж-3/4Вб
1суп.лъж кълнове от ленено семе-2МБ
Това на палачинка с плънка за 2Б
Лека вечер и чакам отговор.

07/02/2013 | Unregistered CommenterDani 74

Здравейте , Сани , порциите на око са само ако си в Зоната , но ти се наложи да се храниш някъде на вън , те не претендират за никаква точност , каквато би имала ако мереше на везна .Прочети основните неща от книгата и ако може се ориентирай по тях . С времето по скоро ще изградиш собствен метод на око когато зрително запомниш колко премерени грама е например сирене , месо и тн. Аз много често меря без везна някои неща просто защото съм запомнил как изглеждат за 1 блок .
Дани дала си ми мерки в супени лъжици , аз меря само с везна такива смеси и не бих бил категоричен дали закуската ти е балансирана .Първото нещо което виждам , е че кълновете от ленено семе ги прибавяш към цялата смес , поне аз така го разбирам , не е хубаво да ги обработвяш топлинно по никакъв начин , има кълнове от рода на бобовите , които имат по приятен вкус обработени , но те се варят на пара само ако е нужно . Кълновете от лен не са към тази група , не ги добавяй в нещо , което ще печеш , направ си смес за палачинката , изпечи я и добави къновете като гарнитура към палачинката , но сурови .
Питате ме за моя опит в Зоната , започнах я от преди близо 2 години . Най -дългият ми прериод в идеален режим е 7 месеца без прекъсване , но се наложи да спра защото не можех да съчетавам с работата , бях постоянно на път и стана много трудно . Сега , от началото на годината , пак съм влязъл в режим без прекъсване , ще видим колко време ще е . Между другото на мене по удобно ми е да правя Зоната през зимата , имам мн повече свободно време и ми е по лесно . Когато не съм в идеален режим просто се храня по моя си метод на око защото визуално зная коло салата или друго ядене ми е нужно , за да съм около моите блокове . Все пак най голямо доверие имам на везната и на яденето под час .

08/02/2013 | Unregistered CommenterТони

Сани, в обновената таблица на Сиърс мандарините са дадени като 1 за 1 БВ.
Съжалявам, че не мога да пиша по-често тези дни. Имам много работа...

08/02/2013 | Registered CommenterVivi J.

Здравейте!

Благодаря ви за отговорите Тони и Виви ! :)

Виви , можеш ли да кажеш от кой сайт гледаш всички новости около" Зоната"? А дали някъде мога да погледна колко е 2 МБ сурово белено слънчогледово семе? По мои сметки излиза , че 6 грама семе е 2 Блока, но не съм сигурна дали това е точно така....Стремя се да спазвам точно нещата и кога нещо го няма конкретно посочено изпадам в затруднение да не объркам нещо.Стремя се да се храня в "Зоната" от Началото на Януари до сега.Това е моя първи досег със "Зоната".

08/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Здравий,Тони кълновете и ябълката смятам да ги ползвам за пълнеж след като опека палачинката на тефлонова скара с незалепващо гладко покритие-правила съм катми на децата стават идеални-не съм разяснила добре.Относно лъжиците трябваше да пиша,че от тиквеното брашно ще сложа 13гр. това са сметките на Виви в предните страници защото брашното си го смях аз от изсушени тиквени семки от мои тикви,не съм ги пекла сурови са,от царевичното съм сметнала от книгата,че 12гр. са 1БВ и толкова ще сложа,ако ми се стори гъсто ще го разреда с вода.Утре ще пробвам и ще видя как ще е дано е балансирано.Когато не си в Зоната как ти се отразява в здравословно отношение,психически и физически-килограмите дали ти скачат.Лека вечер и доскоро.

08/02/2013 | Unregistered CommenterDani 74

Здравейте!

Искам да ви попитам за сиренето.В таблицата пише, че 1 блок П е 42 грама Сирене (обезмаслено).Някой да знае кое сирене е обезмаслено на пазара?Или Сирене(нискомаслено) е 28 гр е 1 БП.Ако някой знае някоя марка на пазара такова сирене, Би било добре да сподели :) Аз лично не съм срещала такива сирена , с изключение на Полумасленото сирене на "Маджаров".Като как да се отнасяме със сирената на витрината в магазина, по колко можем да ядем от тях ?Тони, ти какво сирене консумираш и по колко когато си в "Зоната".Виви , сподели своя опит със сирената :)

Приятен уикенд!

:)

09/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Здравейте ,
Сани , аз съм противник на обезмаслените храни . Имам си мои убеждения , от всичко което съм чел , чул и видял , че обезмасляването на млека , сирена и тн не е едно необходимо и полезно нещо . Това което казвам е в противовес със Зоната , но е факт за мен . Нито имам намерение да ям обезмаслено сирене , нито обезмаслено мляко. Не съветвам никой сляпо да следва моя пример . Има достатъчно информация за обезмасляването , който желае ще почете малко и ще си реши сам за себе си какво да консумира . От бг сирената и млеката , консумирам ако са от магазина такива , на които пише БДС стандарт , макар че и така не съм сигурен какво точно ям . На Маджаров основно купувам сиренето по БДС , то е обаче с масленост , обезмасленото на същата марка ( т.нар . Лайт ) е около 14-15 лв , извинявам се , но по БДС е 10 лв , не виждам какво толкова са му правили на това сирене , че да струва 15 лв и за капак да са му махнали едно от най -ценното му - маслеността .Когато бях в Зоната повече от половин година се хранех по този начин , не съм ял нищо обезмаслено . Правил съм си изследванията , които пише в книгата , както и още няколко , които вървят в пакета изписван от личния лекар , маслеността не ми пречи на мен, напротив помага ми . Който ще ползва Зоната за лечение , нека да се консултира с лекар , който е поне малко по широко скроен и не е спрял да чете какво ново става в медицината . Интересно ще е , тъй като не всички тук са почнали Зоната само за отслабване , да споделят какви бисери са чули от лекари за храненето . Един от тези бисери за мен е Обезмаслените продукти са полезни за здравето ! И последно да уточня , не отричам , че за някои хора наистина са необходимия избор ( не казвам полезни ) , но да се надяваме че тук всички не сме стигнали чак до този етап .
Дани , когато не съм в Зоната имам съвсем минимална промянва в храненето и тонуса . Аз не съм започнал Зоната за лечение или отслабване , баща ми е диабетик и идеята беше да се направи режим за него ,на мен ми стана интересно и реших да опитам . Както казах най дългия ми престой в Зоната без прекъсване е 7 месеца , като бях извън нея след това качих 3-4 кг , но много бавно в порядъка на половин година ,но пък аз използвам и други видове хранителни режими и когато не съм в Зоната поне не съм и напълно в някакъв хаос на свободен прием . Нека да уточним какво ще разбираме под Извън Зоната :) Вариант А - въщам се пак по стария си начин на хранене , ям каквото ми падне и каквото ми е сладко и вавиант Б- прилагам наученото в Зоната по метода на око , ям полезни храни и избягвам трите БББ ( бяло брашно , бяла захар , бяла сол ) .
Спирам че май много се разписах :))

09/02/2013 | Unregistered CommenterТони

Здравей Тони!

Напълно подкрепям мнението ти за обезмаслените млечни продукти.Съгласна съм с теб за всичко, което казваш.Въпроса ми е по колко мога да ям от "нормалните" сирена, тези които казваш по БДС.Това ме интересуваше.Как да ги смятам?Колко грама ми е един блок? Дадох примера за обезмаслените и нискомаслените сирене понеже това е посочено в таблицата като обикновено сирене.Примерно от едно сирене по БДС колко грама е един блок?Колко сирене си ползвал за един блок?

Да добавя само за маслеността , че до колкото съм чела някъде , не се напълнява от мазнини , а от прекомерни въглехидрати, предимно лоши въглехидрати.Даже в моя случай мазнините са ми препоръчителни съотнесено с проблема, който имам и в случая "Зоната " за мен е с възстановителна и лечебна цел.


Благодаря!

Всичко Добро!

:)

09/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Здравейте!

Искам да попитам и как стои въпроса с синьото сирене, бри, еметал, чедър по колко можем да ядем от тях или не можем?Колко грама синьо сирене е 1 блок, и колко грама маскарпоне е 1 блок или бри ?

Приятна вечер!

:)

09/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Здравейте,Тони аз не започнах зоната за да отслабна защото не смятам,че 54-55кг. са ми много по скоро да ги задържа,защото отпусна ли се качвам много скоростно,това е по-малката причина,по-голамата и по-важна е да се опитам да внеса някакъв баланс в организма си и да оправя стомашния си проблем.Кото провеждах гладолечението-3пъти от 10дни-бях паднала да 47кг.така,че бързи начини за сваляне съм пробвала много и съм постигала ризултат но след това пак нагоре и затава съм на този хал.Зоната ме грабна с тава,че се храниш сравнетелно добре,балансира всичко в организма и кото бонус и се свалят килограми.Да попитам бащати с диабет тип 2 ли е и Зоната повлия ли му добре,на какво лечение е-диета,хапчета,инсулин,Питам защото както вече писах синът ми е с диабет тип 1 и ми е интересно дали може ползва Зоната при него или поне част от нея,защото сме на инсулин вече 8год.Сега да попитам правилно ли съм разбрала 100гр.готови кълнове са 4.60ВБ,това го развирам,че за 1ВБ си меря около 22гр.има ли значение колко са пораснали в сатиметри при меренето и кога е най-добре да се ядът по-малки или по-отраснали.Да ви кажа за днешната ми полачинка,не знам дали е напълно балансирана но стана много вкусна и обемна,засища доста.Лека вечер на всички.

09/02/2013 | Unregistered CommenterDani 74

Сани, здравей :) Бях пуснала линк тук към една таблица на Сиърс, за която консултантът ми каза, че е най-актуалната. Ето го пак - тук.
Сега погледнах пак, и се оказа, че мандаринът съм го видяла от друга таблица на Сиърс, която е от 2004-та година, и която съм свалила отнякъде, не знам вече откъде. Мислех, че съм отворила последната, но в нея не го виждам тоя мандарин. В таблицата от 2004 г го има като tangerine - качих таблицата, ето тук може да я свалите. Веднага щом намеря свободно време, ще преведа и събера всичко в едно.
Сиърсовите нямат добра последователност в поддържането и публикуването на тези таблици. Не знам дали е нарочно или не. За много неща, които ме интересуват, трябва да пиша до консултантите с въпроси.

Всеки може да пише до консултант с въпрос (на английски) - отивате на сайта, на страницата за контакт - http://www.zonediet.com/customer-service/contact-zone-labs и пишете на съответния емейл. :)

10/02/2013 | Registered CommenterVivi J.

Здравейте!

Благодаря Много Виви! :):) :)

Всичко добро!

:)

10/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Искам да ви попитам кое пилешко месо е 28гр и кое 42 гр за 1 ПБ? Разгледах рецептите и ми се стори,че във всички 1 ПБ пилешко, независимо филе или гърди, е 28 гр.

10/02/2013 | Unregistered CommenterКирил

Здравейте!

Предложете Блок за следобедна закуска с черен шоколад.Какъв( Като марка и процент какао) и колко грама черен шоколад с какъв протеин и мазнини.Някой ако има опит да си е правил такова нещо, ако иска да сподели :)


Приятен ден!

:)

11/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Сани, и аз от скоро съм се зарибила по черния шоколад и бих казала даже, че съм пристрастена вече към него :) мисля че бях писала из форума, че аз си хапвам по едно малко парченце след храненето, нещо като десертче, но този на който съм сега е от Австрия купен, 82% какао ( гладей да не ти е по-малко от 75%) и пише на съдържанието му, че в 12 гр (едно блокче шоколад) има 2,9 гр. въглехидрати, а 12 грама си е не малко шоколад, та за това си добавям някъде към половината от това към някой от въглехидратните ми блокове. Гледам да не ям повече от 3 блокчета шоколад на ден ( 36 гр.) заради високата му масленост. Иначе пък ако искаш да го консумираш за отделна закуска аз бих го направила с протеин на прах ( с него си правя често междинните закуски) и бадеми за мазнини. Но аз предпочитам за междинна закуска да изям някой плод, отколкото всичкия шоколад, който съм си разпределила за деня.
Видях, че сте писали за сирената. Аз лично до сега ползвах нискомаслени ( и аз съм против обезмаслените), но Тони ще съм ти благодарна, ако споделиш какво ти е мнението за тях. И те ли са толкова вредни, като обезмаслените. А за количеството в един блок чета по етикет, защото на всяко сирене, което съм погледнала съдържанието е различно. Едното, което купувам в 50 гр. сирене има 7 гр. протеин, а в другото в 30 гр. сирене...Живея в Египет и не мога да споделя мнение за нашите сирена в Бг. Но ако някой знае нещо повече за сирене "Халуми", като съдържание ще съм благодарна да каже, че го обожавам, а не пише нищо на него. Намерих някаква обща информация в интернет и се придържам към нея, но не съм обедена, че е точна и за моето :)
Сани аз съм в "Зоната" от 6 месеца, честичко ми се случва да излезна за малко от нея (2-3 хранения в седмицата горе-долу, но пък знам, че е хубаво от време на време да увеличаваш въглехидратите, за да се засилва метаболизма), като се храним някъде навън, и ако трябва да съм честна се чувствам после ужасно-става ми тежко, доспива ми се ...и нямам търпение пак да влезна в режима! И аз като теб гледах в началото да съм много стриктна, но с времето ще видиш, че ефект има и дори да не броиш до грам всичко. Е разбира се трябва да се придържаш, но че понякога си сложила 2-3 гр. въглехидрати повече, или малко повече мазнини няма да те изкара от "Зоната" ( по мои лични наблюдения). Надявам се да съм ти била полезна.
А Тони спомням си, че бях чела тук из форума, че бяхте коментирали нещо за протеина на прах. Вчера прочетох, че суроватъчния протеин стимулира отделянето на инсулин. Не беше оточнено в каква доза. Знаеш ли нещо по въпроса? Благодаря предварително.

12/02/2013 | Unregistered Commenterviksy

Здравей Викси!

Да кажа за "Халуми" - то, в магазина до нас продават такова и мога да разглеам етикеда и да дам инфо какво пише :) До колкото до шоколада , аз си взимам само Линд 70 какао.Има Сериозна Хранителна Алергия към Глутен и само такъв мога да ям, с ниско съдържание на захар и няма съставките . от които съм алергична.Просто не знаех колко мога да ям от него като съм в "Зоната".От почч=ти 2 месеца съм в "Зоната" и от време на време излизам от нея, да кажем 4- 5 дена в седмицата съм в "Зоната" и на някое хранене от другите дни обърквам нещата.Много неща си противоречат и ми е трудно да се ориентирам.В книгата "Ние и Зоната" пише едно, в таблицата в сайта друго, от други източници друго.За една храна се дават различни грамове за блок.Например слънчогледово семе , в последната таблица, която разгледах и е на английски пише, че 1 блок е 1/4 чаена лъжичка, по мой сметки 1 блок е около 6 грама, писах до д -р Папазова и-отговори , че 1 блок е една пълна чаена лъжичка.Другото за мадарините на едно място срещнах , че 1 блок е 65 грама, после че е 100 гр, и на края че една мандарина е 1 блок, но от мандарина до мадарина има разлика, а въглехидарите варират.Мерните единици много объркват. На едно място пише , че една чаена чаша се има предвид 220 гр, на друго 250 гр.Да не говорим за ч.лъжица може би се има предвид не традиционите чаени лъжички а мерителни чаени лъжички, които можем да видим по чуждестраните предавяния за готвене.Преди да влзещ в зонатат трябва да се обудваш с доста неща, везна, елка, мерителни чашки и лъжички.Как се справяте хора?Какво ядете?Покажете един ваш ден.Аз лично вече имам няколко авторски рецепти , и който се интерсува мога да споделя с вас :)


Приятен ден!

:)

12/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Сани, ще съм ти благодарна, ако погледнеш за Халумито. Наистина има много разминавания и аз, като теб се чудех кое е най-правилното, но с времето си изградих моя си представа за всичко и като виждам, че се чувствам добре мисля, че съм в правилната посока. За това ти и казвам, че и да не е всичко до грам точно не е от голямо значение. Според мен най-важното е да не преяждаш, винаги да имаш някакъв протеин на хранене и да ограничаваш рафинираните въглехидрати. И като спазваш горе долу грамажите и съотношенията няма как да няма ефект. Аз отслабнах повечко отколкото исках ( станах 47, 5 кг.) и за това вече не меря мазнините. Е не прекалявам с тях, но си похапвам понякога малко бадеми между храненията, или пък си слагам зехтин на око на салатката. Мисля, че тези "добрите" мазнини няма да ти навредят, ако са в повече, точно обратното. За черния шоколад бях срещнала в нета, че се препоръчва до 40 гр. на ден, ако е с цел редуциране на теглото.
Моят ден в "Зоната" минава горе долу така:
Закуската ми е 2 различни плода 2ВБ, протеин на прах, или сирене "Халуми" 2ПБ, чаена лъжичка зехтин ( на гладно, преди всичко друго, нали казват, че така прочиства стомаха), аз пия и едни водорасли АФА сутрин , но тях не ги броя , а и те са мн богати на протеини.
Обядвам някаква салата с месо, или риба , или сирене, шунка...зависи какво съм яла сутринта за протеин и какво имам вкъщи. Гледам обяда ми да е 2-3 блока. Мазнините са ми от едни Есенциални Мастни Кисилини, които си поръчвам от България.
Междинните ми закуски за от плод (различен от тези сутринта), или овесена каша ( по 3 пъти в седмицата си правя) и пак някой от протеините, който не съм яла преди това, или пък пак протеин на прах, но гледам повече от 3 блока на ден да не е от протеина на прах. Мазнините си ги набавям от бадеми, накиснати 12 часа във вода.
Вечерята гледам да е около 2 блока и пак зависи какво има за ядене. Готвя си нормално, тъй като съпругът ми не е в "Зоната", и дори иска да качва килограми, та примерно ако съм готвила супа на око си смятам и си сипвам малко, като задължително си прибавям протеина и така :) Гледам да ядем сьомга 2 пъти в седмицата, понеже тук не намирам качествено рибено масло. И аз си имам някой мои рецепти за салатки, че наблягам на тях. Но пък излезем ли навън да ядем не мога да устоявам на арабската кухня и си излизам от "Зоната" за няколко часа :) Може да споделиш твоите рецепти, но май по-добре да се отвори нова тема.
Исках да те попитам за алергията ти към глутена, че моята дъщеричка след като яде овес и и излиза обрив под очичките и не знам дали е от глутена, но пък си яде хляб без проблем...Ако искаш оставии координати да ти пиша на лични, че да не намесваме темата тук :)

12/02/2013 | Unregistered Commenterviksy

Здравей Викси! :)

Проверих "Халумито" днес в магазина.На етикета пише че съдържа краве мляко, мая, сол - 3,2 - 3,8 % сол.Сирене за печене и пържене.Това е.На Българска фирма е производството.В интеренет потърсих инфо и намерих че :алуми е бяло сирене със слоиста консистенция, наподобяващо сиренето моцарела, с леко солен вкус. Традиционното сирене се прави на полукръгли пити с тегло 220 — 270 г.

В 100 грама сирене се съдържат : мазнини - 26 гр.; въглехидрати - 1,8 гр., белтъчини - 22 гр.; калоричност - 322 ккал.

Прочето че преди консумация трябва да се обезсоли.


В началото на темата говорихме за черния шоколад, но аз така и не успях да се ориентирам , защото трябвада гледам мазнините, не само въглехидратите и съвсем се обърках по колко шоколад мога да ям за един блок , примерно.Искаше ми се някой да каже ям един какъв си шоколад( като марка,за да сигурна че мазнините и въглехидратите са в норма), един колко си грама с един какъв си протеин за блок.Никакви Рафинирани въглехидрати не ям заради глутена.
Да споделя и аз как минава един мой ден в "Зоната" :
Закуска : 112 гр. обезмаслена и обезсолена извара, 200 ябълка, 6 бадема
Обяд: яйца, извара, сирене , кисело мляко + зеленчучци(печени, варени, сурови) и маслини или зехти - 2 -3 Блока ми е обяда обикновено
Сл.Закуска: извара, ябълка и бадеми за 1 блок, кисело мялко с бадеми за 1 блок
Вечеря: извара, до 1 яйце, сирене, котиж Чийз, моцарела + зеленчуци и маслни или зехтин - 2 Блока
Вечерна закуска: кис.мляко с ядки за 1 блок

Това е в Общи линии

Не ям месо, освен риба, както и Пшеница, Ориз, Прясно мялко, овесени ядки, Ечемик,Никаква захар.

Ти ми отговри на въпроса дали може да си накисваме ядките докато сме в зоната, понеже съм чела, че по този начин, накиснати бадеми, кашу и др. активират скритите си полезни свойства.Вече и аз ще ги приемам накискати.Преди "Зоната " съм си накисвала бадеми , но не знаех дали може в "Зоната" да ги приемаме накиснати :)

Ако има желаещи, мога да отворя една тема за споделя на рецепти :)

Примерно днес си Правих Салата от 240 гр домати, 120 гр, червена чушка, 65 гр стар лук и 250 гр кис,мляко с 1 яйце и 28 грама сирене и 1 ч.л зехтин.Обяд от 3 Блока.
Въпросът ми обаче е за сиренето.Краве сирене от магазина, с около 20 гр мазнини и 17 - 18 гр протеин на 100 гр.Не съм сигурна , че 28 грама е 1 блок.Исках да изясня този въпрос, но така и не разбрах.
В таблицата пише за моцарела, котдиж, обземаслено, нискомаслено, тофу, но за най - обикновено сирене нищо.Приемам го на принципа на кашкавала и го слагам 28 гр за блок, ама може да не е така....

До Колкото до Алергията ми към Глутен, всичко каквото те интерсува питай, каквото мога да ще ти кажа.Ще погледна как мога да ти оставя контакт с мен.:)

Приятна вечер!

:)

12/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Викси,

Не успявам да намеря как мога да се свържа с теб.Пиши ми на dodo19@abv.bg

Благодаря!
:)

12/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Здравейте!

Натъкнах се на нещо интересно.Салата от 2 блока, се оказва Много по - обемна от двете ми шепи!!! Значи ли това , че не е балансирана, като всичко съм смяла по грамове от таблицата, а нали казват че добрите въглехидрати трябва да са две шепи, ако се храним по метода "на око"?

Салата: 180 гр - домат, 40 гр зелен лук, 120 гр краставица , 120 гр черевена чушка - 2 БВ

Като го нарязах всичкото това и го сравних с двете си шепи свити като купичка , е Много повече от тях, а е 2 блока само!

12/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Здравейте,всички и аз съм от 2мес. в Зоната и аз като Сани имам доста неяснотии въпреки,че като цяло съм половин ендокренолог заради детето-но при ниго е различно смяташ сама въглехидратите и те са за 1ХЕ-12гр-хем са повече хем и е по-лесно за пресмятане.Преди и аз питах Виви защо има разминаване във грамажите на някой плодове като съдържание на въглехидрати,а за детето ползвам таблиците от 8год. и нямам наблюдение да са неточни.И аз като Виски готвя отделно за мен отделно за мъжът и синът-те не са в Зоната ползвам за мен някои от рецептите от форума,от книгата на д-рПапазова или пък инпровизерам ако намам всечки продукти-заменям,напасвам и така.Сега от 10-15дни се уча да си правя кълнове и много ми харесват-пшинични с извара или с варена тиква,за следобедна закука 1Б ям тия дни соеви кълнове с половин блог ябълка или марков,сутрин 2бл.понякога мляко прясно 1бл. с хляб 1бл.и извара разбита с авокадо,овесени ядки с извара,също и пробвах пюре от варена соя с авокадо или зехтин,подсладител, канела и ябълка.Палачинките за които писах по придните постове съшо са много вкусни и обемни,също и една закуска от форума която 1.5б но аз добавих още 0.5б и става много вкусно и засища.
Тони къде се изгуви трябва ми помощ за кълновете от леща намерих данни,че за 100гр съдържат8.96гр.протеин,22.14гр.въглехидрати,това разделено е 1.28ПБ,2.46ВБ-значи е от смесените храни,и за 1ВБ и 0,5ПБ трябва да си меря по 40,6гр от готовите лищени кълнове.На прав път ли съм в сметките,помагай докато свикна да се оправям сама.
Лека на всички и даваите вашите рецепти и опити за Зоната.

12/02/2013 | Unregistered CommenterDani 74

Сани, много благодаря за инфото за Халумито. За да си набавиш 1 ПБ от твойто сирене са ти нужни около 40 гр. Аз лично така си го смятам по етикет. Ако ядеш 28, както е дадено в таблиците определено няма да ти е достатъчен протеина, за да балансираш. Мандарината си я смятам за 1 блок въглехидрати без дори да я меря колко грама е. Това че салатата е казано да е колкото двете ти длани е ориентировачно и относително според мен и, ако е балансирана с достатъчно протеин не мисля, че бърка, че е повече от двете ти шепи. Шоколада, който ям в момена се казва ARRIBA SUPERIEUR 81% ( не знам дали го има в Бг) и съдържанието му на 100 грама е :550 kcal, 22,8 въглехидрати, от които 16,6 захар, 42,8 грама мазнини, от които 26,3 наситени и 16,9 гр. протеин. Което ще рече, че един ВБ ти е около 40 гр. шоколад. Аз мисля, че е добра комбинация да си го похапваш с извара и на всяка цена мононенаситени мазнини, които да забавят степента на отделяна на инсулина. Но мисля, че за всеки шоколад е индивидуално и не знам за твоя.... А защо не ядеш разнообразни плодове, а само ябълка, или просто такъв пример си дала? Знам, че е по-важно дори разнообразието от плодове на ден, отколкото количеството. Така съм чела в сайтовете за здравословно хранене :) И примерно сутрин бих изяла един блок ябълка и един блок киви, слива, круша...Така ще ти е и по-разнообразно менюто. Ще ви споделя и моята салата, с която вечерях днес:240 гр. броколи на пара, 120 гр. домати, чесън, 56 гр. сирене "Ементал" + 60 гр. червено винце +зехтин и балсамов оцет в салатата . Салата става невероятно вкусна според мен :)
А Сани в "Зоната" може всичко, което е полезно и по-здравословно, така че не виждам защо да бърка, че бадемите са накиснати :) Ще ти пиша на е-мейл по-късно :) Лека нощ.

13/02/2013 | Unregistered Commenterviksy

Здравейте!

Благодаря ви Викси и Дани! :)
Ще почна да разнообразявам малко с плодовете:) .Като почна една закусна и дълго време мога да закусвам едно и също :)

Ползвам една извара, която научих от една фитнесинструктурка , в състава й има на 100 гр : белтъчини 20 гр, въглехидрати - 1,3 гр, мазнини - 0,7 гр.Обезмаслена и без добавена сол.Мога да кажа фирмата "Дядо Либен - Frezco" - синьо - зелената.Понеже имат и една лилава, която не е обезмаслена и е с добавен суроватъчен протеин.Според таблицата един блок ми е 56 гр обезмаслена извара, но от тази 56 гр идва над 10 гр,протеин, което малко повече от един блок. Или ако са 112 гр извара за 2 блока се получава към 3 блока :) Какво мислите :)

Не знам как стои въпроса с други извари.Вие какви ползвате?

13/02/2013 | Unregistered CommenterСани

Здравей Сани,
Аз също използвам зелената извара на "Дядо Либен - Frezco". Изчислил съм си я на 35г за 1 БП. Използвам само тази извара, а в редките случаи, когато се е изчерпала в магазина си взимам "Извара суроватъчна Маджаров", която е с 0,5г мазнини, но протеините и са по малко - 13,2г. и тогава 1 ПБ се връзва на 53 г.

Искам да повдигна дискусия относно даването в таблиците с блоковете на някои продукти в бройки или чаени чаши, а не в грамове. Убеден съм, че ако продуктите се дават само в грамове, то тогава не би имало никакво двусмислие относно количеството. Какво имам в предвид. Например 3 бр. маслини е 1МБ, обаче има маслини с доста различни размери. И така 3 малки маслинки не са колкото 3 големи маслини, нали така? Как аз съм го решил този въпрос, а вие кажете дали съм прав. От сайта BB-Team взех данни за черни маслини - 18,2г мазнини за 100г откъдето изчислих, че 8-9г маслини е 1МБ., като тези грамове са без костилката, т.е. чистото месо на маслината.

Е, какво ви е мнението по въпроса?

13/02/2013 | Unregistered CommenterГеорги